FC Barcelona a fost ținută în șah de Betis Sevilla într-o partidă disputată în deplasare în etapa cu numărul 21 din LaLiga. Catalanii s-au impus însă după două goluri marcate în prelungirile meciului.

Jucătorii echipei FC BarcelonaFoto: Joan Monfort / AP / Profimedia

Betis Sevilla – FC Barcelona 2-4, în LaLiga – Catalanii, la șapte puncte în spatele lui Real Madrid

Barcelona a dominat complet prima repriză a partidei cu Betis, pe care a trerminat-o cu o posesie de peste 70%.

Scorul a fost doar 1-0 după primele 45 de minute, după golul marcat de Ferran Torres în minutul 21.

A punctat și Lewandowski chiar înainte de pauză, dar reușita sa a fost anulată de VAR pentru ofsaid.

Torres a reușit dubla imediat după reluare, dar în numai trei minute, 56 și 59, Isco înscria și el de două ori restabilind egalitatea.

Deși se îndrepta spre o remiză, soarta partidei s-a schimbat în final. Joao Felix a marcat pentru 3-2 în minutul 90, iar două minute mai târziu Ferran Torres, omul meciului, și-a trecut în cont hat-trick-ul.

După 21 de etape, FC Barcelona ocupă poziția a treia a clasamentului cu 44 de puncte, cu șapte mai puțin decât liderul Real Madrid.