AC Milan confirmă forma bună din campionat, după cea de-a treia victorie consecutivă. Formația lui Stefano Pioli a învins categoric AS Roma, scor 3-1, în runda cu numărul 20 din Serie A.

Olivier GiroudFoto: Marco Canoniero / Shutterstock Editorial / Profimedia

AC Milan – AS Roma 3-1 – Jose Mourinho, tot mai aproape de demitere

Milanezii au deschis scorul după doar 11 minute în confruntarea cu AS Roma, prin francezul Yacine Adli.

În minutul 56, Olivier Giroud a dublat avantajul gazdelor cu o lovitură de cap, iar Paredes a redus din diferență 14 minute mai târziu, după un penalti acordat pentru faultul lui Davide Calabria.

Cu o posesie superioară în partea secundă, echipa lui Stefano Pioli s-a distanțat în minutul 84, când același Giroud l-a servit pe Theo Hernandez.

Dacă AC Milan își consolidează poziția a treia după acest rezultat, AS Roma rămâne cu o singură victorie în ultimele cinci partide, iar scaunul lui Jose Mourinho se clatină tot mai tare.