Borussia Dortmund a reușit prima victorie din ultimele cinci etape disputate în Bundesliga, scor 3-0 pe terenul celor de la Darmstadt. Leverkusen își menține avansul după o victorie în ultimele minute.

Jucătorii echipei Borussia DortmundFoto: Bernd Thissen / DPA / Profimedia

Leverkusen, lider detașat după o victorie dramatică – Dortmund depășește perioada nefastă

Lider neînvins după 17 meciuri, Leverkusen a câștigat la limită partida disputată pe terenul celor de la Augsburg cu scorul de 1-0.

Singurul gol al partidei a fost marcat de Exequiel Palacios în al patrulea minut al prelungirilor.

Fără victorie de la sfârșitul lunii noiembrie, Dortmund pare că a depășit perioada slabă.

Pe terenul celor de la Darmstadt, Brandt a deschis scorul după 24 de minute.

În repriza secundă a intrat pe teren Jadon Sancho, revenit ca împrumut de la Manchester United, iar britanicul a oferit un assist pentru golul al doilea înscris de Marco Reus.

Tabela a fost închisă de Youssoufa Moukoko în minutele de prelungiri.