Echipa antreată de Cosmin Olăroiu, Al-Sharjah, a pierdut Supercupa Emiratelor Arabe Unite într-un meci cu Al-Ahli Dubai, scor 6-2. Formația românului condusese cu 2-0, dar a rămas în inferioritate numerică.

Cosmin OlaroiuFoto: ChinaImages / ddp USA / Profimedia

Trofeul ratat pentru Cosmin Olăroiu în Emirate – Echipa sa, în dublă inferioritate numerică

Partida dintre Al-Ahli Dubai și Al Sharjah din Supercupa Emiratelor Arabe Unite a început cum nu se putea mai bine pentru formația lui Cosmin Olăroiu.

Camara în minutul 8 și Marega în minutul 26 au dus-o în avantaj pe Al Sharjah, dar echilibrul s-a rupt în minutul 32 la eliminarea lui Salim Ali.

În superioritate numerică, Al-Ahli a înscris de trei ori până la pauză prin Cartabia de două ori și Al Ghassani și a întors soarta meciului.

Partea secundă a mai adus trei goluri pentru Al-Ahli, marcate de Mateusao, Suhail și Yuri, iar Al Sharjah a terminat partida cu doi oameni mai puțin, Caio văzând și el roșu în prelungiri.

Aflat din 2021 pe banca tehnică a echipei din Emirate, Cosmin Olăroiu și-a trecut în palmares două Cupe ale Președintelui, o Supercupă și o Cupă a Ligii cu Al Sharjah.