Campionatul de fotbal al Turciei s-a reluat marți, la mai bine de o săptămână de la întrerupere. La partida dintre Gaziantep și Adana Demirspor, Marius Șumudică a avut un cadou pentru arbitrul de centru.

Marius SumudicaFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Marius Șumudică, egalat în doar două minute, după ce a condus cu 2-0

Fotbalul din Turcia s-a oprit în urmă cu opt zile, după ce arbitrul Halil Umut Meler a fost lovit la finalul partidei dintre Ankaragucu și Rizespor.

În etapa a 17-a, formația antrenată de Marius Șumudică, Gaziantep, a terminat la egalitate, scor 2-2, meciul cu Adana Demirspor.

Înainte de startul partidei, antrenorul român i-a oferit arbitrului Bahattin Simsek un buchet de flori, în semn de respect și solidaritate față de cavalerii fluierului.

Gaziantep a deschis scorul în minutul 47 prin Kizildag, iar startul reprizei secunde și-a dublat avantajul, după golul marcat de Markovic.

Oaspeții au avut nevoie de doar două minute pentru a restabili egalitatea, iar Akbaba (min 71) și Akintola (min 73) au adus un punct pentru fosta adversară a celor de la CFR Cluj.

Pentru formația antrenată de Marius Șumudică, internaționalii Denis Drăguș și Florin Niță au fost titulari.

După 17 etape, Gaziantep ocupă locul 15 în campionatul Turciei cu 16 puncte, cu două peste pozițiile de retrogradare.