Meciul dintre Ankaragucu și Rizespor, încheiat cu scorul de 1-1, a fost umbrit de incidentele petrecute pe teren după fluierul final. Arbitrul partidei a fost lovit de patronul gazdelor, nemulțumit că echipa sa a fost egalată.

Arbitrul Halil Umut Meler, lovit in fata de Faruk Koca, presedintele lui AnkaragucuFoto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Patronul lui Ankaragucu l-a lovit pe arbitrul de centru – Echipa sa fusese egalată la ultima fază

Meciul dintre Ankaragucu și Rizespor a fost tensionat încă de la început, gazdele având un gol anulat de VAR după zece minute.

Patru minute mai târziu, internaționalul Olimpiu Moruțan reușea un gol superb, cu o execuție din afara careului.

Ankaragucu a rămas în inferioritate numerică în minutul 51 și a rezistat fără să primească gol până în cel de-al șaptelea minut al prelungirilor, când Rizespor a egalat la ultima fază.

Nemulțumit de punctele pierdute, Faruk Koca, patronul lui Ankaragucu, a pătruns la sfârșitul partidei pe teren și l-a lovit cu pumnul pe centralul partidei.

Arbitru FIFA cu experiență, Halil Umut Meler s-a prăbușit pe gazon și a fost protejat de persoanele din apropierea sa, pentru a nu mai primi alte lovituri.

Ajutat să se ridice, oficialul era vizibil afectat de lovitură, având un hematom sub ochiul stâng.