Calificate deja în semifinale, Fluminense și Manchester City și-au aflat adversarele de la Campionatul Mondial al Cluburilor. Urawa și Al Ahly au obținut calificarea în penultimul act al competiției.

Karim BenzemaFoto: Jose Breton/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Fluminense - Al Ahly și Urawa - Manchester City, semifinalele de la CM al Cluburilor

Urawa a obținut calificarea în semifinalele Campionatului Mondial al Cluburilor, după ce s-a impus cu scorul de 1-0 în fața celor de la Leon.

Alex Schalk a marcat unicul gol al partidei în minutul 78.

În celălalt meci al zilei, Al Ahly a surclasat-o pe Al-Ittihad, scor 3-1, într-un duel în care Karim Benzema a irosit o lovitură de la 11 metri.

Ali Maaloul a deschis scorul în minutul 21, iar Benzema a ratat șansa egalării (min 45), după ce a ratat un penalty.

În a doua repriză, El Shahat a dublat avantajul gazdelor (min 59), iar Ashour (min 62) a punctat pentru 3-0. Scorul final a fost stabilit de Benzema, care a redus din diferență în minutul 90+2.