Internaționalul Olimpiu Moruțan a adus un punct echipei sale, Ankaragucu, în confruntarea cu Rizespor din etapa a 15-a din Turcia, încheiată cu scorul de 1-1.

Olimpiu MorutanFoto: Alessandro Tocco / LaPresse / Profimedia

Olimpiu Moruțan a marcat, dar echipa sa a ratat victoria în prelungiri

Meciul dintre Ankaragucu și Rizespor a început cu reușita gazdelor, anulată de arbitrajul VAR pentru un henț la Ali Sowe.

În minutul 14 a intrat în rol Olimpiu Moruțan, care prin golul său a ridicat tribunele în picioare.

Mijlocașul român a combinat cu un coechipier la 30 de metri de poarta adversă, a pătruns până aproape de linia careului de 16 metri, de unde a șutat cu piciorul stâng la colțul lung, fără speranțe pentru portar.

Ankaragucu a rămas în inferioritate numerică în minutul 51, cel eliminat fiind același Sowe.

Egalitatea numerică s-a restabilit în al cincilea minut al prelungirilor, când Topcu a văzut al doilea galben, dar meciul nu era încheiat.

La ultima fază, petrecută în al șaptelea minut de prelungiri, Adolfo Gaich a adus un punct nesperat echipei sale.

După 15 etape, formația lui Olimpiu Moruțan ocupă locul 11 în Turcia, cu 18 puncte.

*Golul lui Moruțan poate fi văzut la 01:46.