Metz a câștigat duminică pe terenul celor de la Lorient, scor 3-2, într-un meci din cadrul etapei cu numărul 13 din campionatul Franței.

Ladislau BoloniFoto: Kristof Van Accom / Zuma Press / Profimedia

Metz s-a impus în deplasare la Lorient

Metz a ajuns la două succese consecutive în Ligue 1, după ce a câștigat duminică în deplasare la Lorient, scor 3-2.

Echipa antrenată de Ladislau Boloni a deschis scorul încă din primul minut, prin Sabaly, însă gazdele au întors rezultatul până la pauză, grație golurilor înscrise de Faivre (min 7) și Kroupi (min 22).

În a doua repriză, Metz a continuat să spere la un rezultat pozitiv, iar veteranul Ismael Traore a restabilit egalitatea în minutul 65, din pasa lui Udol.

Cu 7 minute înainte de final, Metz a trecut din nou la conducere și a tranșat disputa. Ablie Jallow a transformat o lovitură de la 11 metri.

Cu această victorie, Metz a urcat pe locul 9 în Ligue 1 și este la doar 3 puncte de zona de cupe europene.