Arsenal este noul lider din Premier League, după succesul obținut în deplasare cu Brentford, scor 1-0. Formația antrenată de Mikel Arteta a profitat astfel de remiza dintre campioana Manchester City și Liverpool.

Jucatori ai echipei Arsenal LondraFoto: Glyn KIRK / AFP / Profimedia

Arsenal urcă pe locul 1 după succesul cu Brentford

Arsenal a reușit să profite de rezultatul de egalitate dintre Manchester City și Liverpool și a urcat pe primul loc în Premier League.

Vicecampioana Angliei a controlat disputa și chiar a marcat pentru 1-0 înaintea pauzei, prin Leandro Trossard, însă reușita acestuia a fost anulată pentru un ofsaid semnalizat de la margine.

În a doua repriză, „tunarii” au continuat să preseze, iar momentul cel mai important al disputei a venit în minutul 88, când Kai Havertz l-a învins pe portarul Flekken.

Tot sâmbătă, Chelsea a suferit un eșec usturător pe terenul celor de la Newcastle United scor 4-1.

Alexander Isak a deschis scorul pentru „coțofene” în minutul 13 al partidei, însă Raheem Sterling a restabilit egalitatea (min 23) pentru gruparea pregătită de Mauricio Pochettino.

În a doua repriză, gazdele s-au dezlănțuit și au marcat de alte 3 ori.

Mai întâi Lascelles a punctat pentru 2-1 (min 60), ca la doar un minut distanță, Joelinton să dubleze avantajul lui Newcastle.

Rezultatul final a stabilit de Anthony Gordon, care a înscris din pasa lui Almiron.