Bayer Leverkusen își continuă sezonul excelent în Bundesliga. Liderul din prima ligă a Germaniei s-a impus categoric în deplasare la Werder Bremen, scor 3-0 și a ajuns la 8 victorii consecutive.

Xabi AlonsoFoto: Sebastian Räppold/Matthias Koch / imago sportfotodienst / Profimedia

Bayer Leverkusen, al 8-lea succes la rând în Bundesliga

Bayer Leverkusen a deschis scorul după doar 9 minute în deplasarea de la Werder Bremen, la o fază la care Deman a înscris în proprie poartă.

Până la pauză, Jeremie Frimpong a majorat avantajul formației antrenate de Xabi Alonso (min 43).

În a doua repriză, spaniolul Grimaldo a stabilit scorul final al partidei, grație unei acțiuni finalizate în minutul 76.

Tot sâmbătă, Borussia Dortmund a reușit o revenire spectaculoasă în duelul de pe teren propriu, cu Borussia M'Gladbach.

Rocco Reitz a deschis scorul pentru oaspeți (min 13), iar Kouadio Kone a punctat pentru 2-0 în minutul 28.

Dortmund a răsturnat scorul până la pauză. Mai întâi Sabitzer a redus din diferență (min 30), iar Niclas Fullkrug a restabilit egalitatea, două minute mai târziu.

Vârful Borussiei a contribuit decisiv și la reușita de 3-2, izbutită de Bynoe-Gittens (min 45).

Gazdele au mai punctat o dată în prelungirile partidei, prin Malen (min 90+7).