Al-Tai, formația antrenată de Laurențiu Reghecampf, a obținut un succes incredibil în prima ligă a Arabiei Saudite, contra lui Al-Raed, scor 4-3, la capătul unui meci în care gazdele au punctat de trei ori în prelungiri.

Laurentiu ReghecampfFoto: Oli SCARFF / AFP / Profimedia

Al-Tai, revenire fabuloasă cu Al-Raed

Al-Tai a primit vizita lui Al-Raed în etapa cu numărul 14 a primei ligi din Arabia Saudită.

Formația pregătită de Laurențiu Reghecampf a primit gol după doar 12 minute, Tavares reușind să transforme o lovitură de la 11 metri.

15 minute mai târziu, oaspeții au punctat pentru 2-0 prin Sunbul, iar finalul primei reprize a fost la fel de încins.

Mensah a redus din diferență în minutul 45 din penalty, iar Al Beshe a fost eliminat de la Al-Raed după ce a primit al doilea cartonaș galben.

În a doua repriză, jocul a crescut în intensitate, iar oaspeții au marcat și pentru a treia oară, prin El Berkaoui (min 72).

Finalul de meci a fost unul nebun. În al doilea minut de prelungire, gazdele au redus din diferență, după un autogol al lui Al Fahad, iar Mensah a egalat în al nouălea minut de prelungire, din lovitură de la 11 metri.

La faza imediat următoare, Mensah a contribuit decisiv la golul victoriei, înscris de Misidjan.

Andrei Cordea a fost introdus pe teren în minutul 46, iar Marko Dugandzic 10 minute mai târziu.

Cu această victorie, Al-Tai a urcat pe locul 13 în Arabia Saudită, cu un total de 14 puncte după 14 runde.