FC Buzău a obținut un succes important pe terenul celor de la CSC Dumbrăvița, în etapa cu numărul 14 din Liga 2. Buzoienii s-au impus la limită, cu scorul de 1-0.

Minge de fotbalFoto: Cronos / Alamy / Alamy / Profimedia

CSC Dumbrăvița, primul eșec pe teren propriu în Liga 2 din acest sezon

FC Buzău a urcat pe locul 4 în clasament, după un succes muncit pe terenul celor de la CSC Dumbrăvița.

În minutul 25, formația pregătită de Andrei Prepeliță a lovit bara, după un șut trimis de Dumitru din lovitură liberă.

Oaspeții au dat în cele din urmă lovitura imediat după pauză (min 48), când Wiktorski a profitat de o mare greșeală a portarului advers și a îndeplinit o simplă formalitate.

Finalul le-a aparținut gazdelor, care au irosit două șanse mari de a egala. Mai întâi aceștia puteau egala în urma unei faze fixe, dar Pârvulescu a respins incredibil, iar un minut mai târziu, tot gazdele puteau marca cu o execuție acrobatică, însă mingea a lovit bara.