Italia, Slovenia și Cehia sunt echipele care au obținut calificarea la Campionatul European din 2024. Campioana en-titre a remizat cu Ucraina (0-0), slovenii au învins Kazahstan (2-1), iar Cehia a trecut fără emoții de Moldova (3-0).

UEFA EURO 2024Foto: Michael Sohn / AP / Profimedia

Italia, Slovenia și Cehia merg la EURO 2024

Italia, Slovenia și Cehia au obținut luni calificarea la Campionatul European din 2024.

Italienii au remizat în Germania, scor 0-0, în duelul cu Ucraina, însă putea cu ușurință să câștige partida, având nu mai puțin de 17 ocazii, spre deosebire de 8 ale ucrainenilor.

Pe Andruv Stadion, Cehia a primit vizita Moldovei, însă nu a avut mari emoții, reușind să câștige partida cu scorul de 3-0.

Doudera (min 14), Chory (min 72) și Soucek (min 90) au marcat golurile pentru naționala Cehiei.

În aceeași seară, Slovenia și-a luat și ea biletele pentru turneul final din Germania, după ce a trecut de Kazahstan, scor 2-1.

Benjamin Sesko a deschis scorul în minutul 41, din lovitură de la 11 metri, iar Orazov a restabilit egalitatea imediat după pauză (min 48).

În minutul 86, Verbic a adus victoria Sloveniei.