Victoria României la Felcsut împotriva Israelului, scor 2-1, a fost fost dublată de un alt rezultat excelent pentru tricolori. Remiza dintre Elveția și Kosovo i-a trimis pe elevii lui Edi Iordănescu pe primul loc al Grupei I.

Israel - România, meci decisiv la Felcsut in UngariaFoto: Denes Erdos / AP / Profimedia

România, lidera Grupei I a preliminariilor Euro 2024, după remiza Elveției

Elveția a ajuns la trei remize consecutive, după meciul de la Basel împotriva reprezentativei din Kosovo.

Egalați pe final în partida cu Israel din urmă cu trei zile, elevii lui Murat Yakin au văzut scenariul repetat și sâmbătă.

Ruben Vargas a deschis scorul în startul reprizei secunde, dar în ciuda posesiei superioare și a ocaziilor numeroase de gol, Kosovo a reușit egalarea în minutul 82, prin Muhamet Hyseni.

România a acumulat 19 puncte, față de 17 ale Elveției și are nevoie de o remiză în partida de peste trei zile, pentru a termina grupa pe primul loc.

Miza este una mare, tricolorii ar intra în urna a doua la tragerea la sorți a grupelor turneului final, față de urna a patra dacă termină pe poziția secundă.