Echipa națională de fotbal a României U21 a reintrat în cărți pentru calificarea la Campionatul European din 2025, după ce a învins categoric Albania pe stadionul din Giulești, scor 5-0.

Jucătorii României U21Foto: Alex Nicodim/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Selecționata lui Daniel Pancu, succes răsunător cu Albania

Naționala sub 21 de ani a României a obținut un succes important în grupa de calificare pentru Campionatul European din 2025.

Formația antrenată de Daniel Pancu a surclasat naționala Albaniei în Giulești și a reușit să marcheze nu mai puțin de 5 goluri.

Louis Munteanu a deschis scorul pentru tricolori în minutul 7, din lovitură de la 11 metri, iar Matei Ilie a majorat avantajul României 8 minute mai târziu.

Până la pauză, Rareș Ilie a punctat și el (min 37), din pasa lui Louis Munteanu.

În a doua repriză, jocul României a continuat să fie la fel de ofensiv, iar Dina Grameni, jucătorul Farului, a dus scorul la 4-0, în minutul 54.

Cristian Shpendi a fost eliminat din tabăra oaspeților, iar Marian Danciu a stabilit scorul final al partidei, cu un gol înscris în minutul 85.