Naționala de fotbal sub 19 ani a României a suferit miercuri un eșec usturător în fața Angliei, într-un meci amical disputat în cadrul Turneului Internațional de la Marbella.

Minge de fotbalFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

România a primit 6 goluri de la naționala Angliei

Naționala de fotbal a României U19 a disputat miercuri un amical contra naționalei Angliei, în cadrul Turneului Internațional de la Marbella, Spania.

Selecționata pregătită de Adrian Dulcea a fost surclasată de britanici la toate capitolele și a primit nu mai puțin de 6 goluri.

Englezii au deschis scorul încă din primit minut și au mai punctat de două ori până la pauză, în minutele 13 și 36. În repriza a doua, britanicii au continuat ofensiva și au mai înscris de alte 3 ori, în minutele 55, 61 și 71.

La turneul amical ce se desfășoară la Marbella, România U19 va mai întâlni Mexic (sâmbătă, 20:30) și Japonia (marți, 12:00).

Britanicii ne mai învinseseră cu același scor și în 2007, tot la U19, în calificările pentru un turneu final

Lotul României U19 pentru Turneul Internațional de la Marbella

Portari: Adrian Frânculescu (CSA Steaua), Vlad Răfăilă (Dunărea Călărași)

Fundași: Mario Aioanei (Unirea Slobozia), Mario Tudose (Campionii FC Argeș), Roberto Jalade (Seviila / Spania), Matteo Duțu (Lazio / Italia), Dominik Soptirean (FC Augsburg / Germania), Ionuț Anișorac (Chindia Târgoviște), Robert Bădescu (FC Rapid 1923), Darius Iurasciuc (UTA Arad)

Mijlocași: Alin Raicu (CSA Steaua), Patrick Dulcea (Campionii FC Argeș), Luca Banu (Farul Constanța), Victor Stancovici (FC Unirea Dej), Andrei Florea (Juventus Torino / Italia), Rareș Pop (UTA Arad), George Gogescu (FCSB), Enes Sali (Farul Constanța), Alexandru Capac (Atalanta / Italia), Mihnea Rădulescu (ACS Petrolul 52)

Atacanți: Alexandru Stan (FC Rapid 1923), Iustin Răducan (ACS Petrolul 52)