Tottenham a suferit sâmbătă al doilea eșec la rând în Premier League, fiind învinsă în deplasare de Wolves, scor 2-1. În aceeași zi, Arsenal a profitat de pasul greșit al rivalei și s-a impus în fața celor de la Burnley, scor 3-1, reușind să o egaleze pe campioana Manchester City.

Jucătorii echipei ArsenalFoto: John Walton / PA Images / Profimedia

Arsenal a egalat-o în clasament pe Manchester City - Wolves o învinge surprinzător pe Tottenham

Ziua de sâmbătă a început cu eșecul surprinzător suferit de Tottenham pe terenul celor de la Wolves.

Formația antrenată de Ange Postecoglou a deschis scorul după doar 3 minute, prin Brennan Johnson, însă a fost învinsă dramatic în prelungiri.

Pablo Sarabia (min 90+1) și gabonezul Mario Lemina (min 90+7) au întors soarta partidei.

Tot sâmbătă, Arsenal a trecut fără mari emoții de nou promovata Burnley, la capătul unui meci pe care tunarii l-au încheiat în inferioritate numerică, după eliminarea lui Fabio Vieira (min 83).

Leandro Trossard a deschis scorul pentru Arsenal (min 45+1), însă oaspeții au restabilit egalitatea în minutul 54, prin Brownhill.

William Saliba a dus scorul la 2-1 (min 57), iar Zinchenko a închis tabela în minutul 74.