Girona este echipa momentului în LaLiga, după un nou succes obținut. Formația clasată pe primul loc în campionatul Spaniei s-a impus în deplasare la Rayo Vallecano, scor 2-1 și s-a distanțat de Real Madrid și Barcelona.

Jucătorii echipei GironaFoto: LLUIS GENE / AFP / Profimedia

Girona, la 5 puncte de Real Madrid și 7 puncte de FC Barcelona

Girona își continuă sezonul fantastic în LaLiga.

Formația pregătită de spaniolul Michel a câștigat în deplasare la Rayo Vallecano, la capătul unui meci în care gazdele au condus.

Alvaro Garcia a deschis scorul pentru Rayo după doar 5 minute, însă ucraineanul Artem Dovbyk a restabilit egalitatea pentru Girona, în minutul 42.

În a doua repriză, oaspeții au continuat să atace, iar în cele din urmă, Savio a adus victoria pentru Girona (min 65).

Andrei Rațiu a fost titular în echipa lui Rayo și a fost înlocuit în minutul 78 cu de Frutos.