Șahtior Donețk a produs surpriza serii de până acum în UEFA Champions League și s-a impus la limită în fața Barcelonei, scor 1-0. De la aceeași oră, Borussia Dortmund a jucat pe teren propriu cu Newcastle și a câștigat cu scorul de 2-0.

UEFA Champions LeagueFoto: ProSports / Shutterstock Editorial / Profimedia

Barcelona, învinsă de Șahtior Donețk

După 3 victorii consecutive în faza grupelor, Barcelona a suferit primul eșec din actuala ediție de UEFA Champions League.

Formația antrenată de Xavi Hernandez a pierdut disputa de Volksparkstadion din Hamburg, cu Șahtior Donețk.

Campioana Spaniei nu a expediat niciun șut pe spațiul porții în prima repriză, iar ucrainenii au preluat conducerea în minutul 40 al partidei, prin Danylo Sikan.

În a doua repriză, Barcelona a încercat să reintre în meci, și în ciuda posesiei covârșitoare, rezultatul a rămas neschimbat.

Cu această victorie, Șahtior acumulează 6 puncte în grupa H și o egalează pe FC Porto.

Tot în aceeași seară, Borussia Dortmund a relansat lupta pentru optimile Ligii Campionilor în grupa F, după ce învins-o pe Newcastle United.

Niclas Fullkrug a deschis scorul pentru nemți în minutul 26, cu primul său gol din Champions League, iar în repriza a doua Brandt a închis tabela, din pasa lui Adeyemi (min 79).