Tottenham Hotspur a suferit primul eșec din actualul sezon de Premier League. Formația pregătită de Ange Postecoglou a pierdut pe teren propriu derby-ul cu Chelsea, scor 4-1, la capătul unui meci cu 5 goluri valabile, 4 anulate și două cartonașe roșii.

Mauricio Pochettino, ChelseaFoto: Paul Terry / Zuma Press / Profimedia

Chelsea, victorie mare cu Tottenham

Tottenham Hotspur și Chelsea au oferit un meci spectaculos în ultimul meci al etapei cu numărul 11 din Premier League.

Fără înfrângere în acest sezon, echipa antrenată de Ange Postecoglou a deschis scorul după doar 6 minute prin Dejan Kulusevski. 8 minute mai târziu, Son a punctat pentru 2-0, dar reușita sud-coreeanului a fost anulată.

Raheem Sterling a restabilit egalitatea (min 21), însă golul a fost anulat pentru un henț. În minutul 28, Caicedo marca și el pentru Chelsea, dar, din nou, golul a fost anulat, după un ofsaid.

Echilibrul numeric s-a destabilizat în minutul 33, când Romero a fost eliminat după un fault în careu, iar Cole Palmer a restabilit egalitatea, după ce a transformat penalty-ul (min 35).

În a doua repriză, seara de coșmar a continuat pentru gazde. Udogie a văzut al doilea cartonaș galben și și-a lăsat echipa un nouă oameni.

Senegalezul Nicolas Jackson a adus-o pe Chelsea în avantaj în minutul 75, iar 4 minute mai târziu gazdele au avut un nou gol anulat, pentru un ofsaid.

Tabela a fost închisă de același Nicolas Jackson, care a mai punctat de două ori (min 90+4 și min 90+8).

Scor final 4-1 pentru Chelsea, iar echipa antrenată de Mauricio Pochettino a acumulat 15 puncte și a urcat pe locul 10.

De partea cealaltă, Tottenham rămâne pe locul 2 și ratează șansa de a o depăși pe Manchester City în clasament.