Formația antrenată de Răzvan Lucescu, PAOK Salonic a reușit o victorie mare pe terenul rivalei Olympiakos Pireu, scor 4-2, în etapa a zecea din Super Liga Greciei și se apropie la doar un punct de locul secund.

Razvan LucescuFoto: Karim JAAFAR / AFP / Profimedia

Răzvan Lucescu, victorios în derbiul Greciei

Dacă în runda trecută pierdea duelul cu AEK Atena, echipa lui Răzvan Lucescu s-a răzbunat în confruntarea cu Olympiacos.

Rezultatul a fost mai blând decât ce s-a întâmplat pe teren, gazdele marcând cele două goluri abia în final.

La pauză, PAOK conducea cu 1-0 după reușita lui Zivkovic din minutul 38.

Dubla lui Thomas (minutele 56 și 65) și golul lui Ozdoev din minutul 78 au făcut ca tabela să arate un surprinzător 4-0 pentru formația din Salonic.

Pe final, Olympiacos a marcat prin Fortounis și Masouras, însă victoria lui PAOK rămâne una meritată pe deplin.

Rezultatul îi consolidează lui PAOK locul al patrulea, însă la un singur punct de Olympiacos, aflată pe 2 și la cinci puncte de liderul Panathinaikos.