Borussia Dortmund a suferit o înfrângere umilitoare pe teren propriu în fața rivalei Bayern Munchen, scor 0-4, în runda a zecea din Bundesliga.

Jucătorii echipei Bayern Munchen celebrează golulFoto: AXEL HEIMKEN / AFP / Profimedia

Harry Kane, spectacol în victoria lui Bayern la Dortmund

Elevii lui Thomas Tuchel au început perfect partida de pe Signal Iduna Park, iar Dayot Upamecano a deschis scorul după doar patru minute.

În minutul 9 scorul arăta deja 2-0 pentru oaspeți, Harry Kane reușind să își treacă în cont primul gol al serii.

În ciuda unei posesii echilibrate și a unui număr de ocazii asemănător, Dortmund a încheiat partida cu un singur șut trimis pe spațiul porții.

Repriza secundă a mai adus însă două goluri pentru Harry Kane (minutele 72 și 90+3), care a demonstat încă o dată că își merită pe deplin banii investiți în transferul său.

Doar în Bundesliga, atacantul englez a marcat 12 goluri și a oferit 5 pase decisive în 9 apariții.

Rezultatul îi consolidează lui Bayern poziția secundă a clasamentului cu 26 de puncte, două mai puțin decât liderul Leverkusen, în timp ce Dortmund este abia pe patru, cu 21 de puncte.