Fenerbahce Istanbul a pierdut primul meci oficial din acest sezon, scor 2-3 pe teren propriu cu Trabzonspor, după o serie excelentă de 19 victorii în campionat și în Conference League.

FenerbahceFoto: Berk Ozkan / AFP / Profimedia

Prima înfrângere pentru Fenerbahce în 20 de partide

Vicecampioana Turciei a încheiat sâmbătă seria de victorii din acest sezon în fața lui Trabzonspor, chiar pe teren propriu.

Oaspeții au deschis scorul prin Onuachu în minutul 10, iar în startul reprizei secunde au mai înscris de două ori în decurs de un minut, prin Ozdemir (46) și Pepe (47).

Fener a reintrat în joc după ce Dusan Tadic a transformat o lovitură de la 11 metri în minutul 61, dar a rămas în inferioritate numerică în minutul 78, după eliminarea lui Yuksek.

Un alt penalti transformat de Tadic în minutul 90 i-a adus mai aproape de remiză, formația pregătită de Ismail Kartal nu a reușit minunea în minutele de prelungiri.

Fenerbahce avea înaintea acestei etape zece victorii consecutive în Superliga din Turcia și nouă în Conference League.

Lideră în campionat este Galatasaray, tot cu o serie excelentă, 10 victorii și o remiză în 11 etape.