Seria de 6 victorii consecutive a lui Atletico Madrid în LaLiga a fost întreruptă în etapa cu numărul 12. Formația antrenată de Diego Simeone a pierdut în deplasare la Las Palmas, scor 2-1.

Diego SimeoneFoto: Luis Vieira / AP / Profimedia

Atletico Madrid, învinsă de Las Palmas după 6 victorii la rând în campionat

Atletico Madrid a ratat șansa de a le egala pe Girona și Real Madrid în clasament.

Formația antrenată de Diego Simeone a pierdut vineri seară în deplasare la Las Palmas, în ciuda faptului că madrilenii au avut șanse mari de a marca.

În prima repriză s-a ratat de ambele părți, iar în minutul 51, gazdele au deschis scorul prin spaniolul Kirian.

Cu toate că a făcut 4 modificări imediat după golul primit de echipa sa, Simeone nu a fost inspirat, iar cei care au marcat au fost tot cei de la Las Palmas.

Benito Ramirez a făcut 2-0 cu un sfert de oră înainte de final, însă golgheterul Morata a redus din diferență (min 83). A fost insuficient însă pentru madrileni să scoată un rezultat pozitiv.

Cu această victorie, Las Palmas a acumulat 17 puncte și a urcat pe locul 9, în timp ce Atletico rămâne pentru moment pe locul 3, cu 25 de puncte.