Petrolul Ploiești nu a avut emoții în confruntarea cu divizionara secundă Chindia Târgoviște pe care a învins-o cu scorul de 2-0. Rezultatul o elimină matematic pe Sepsi, cu o rundă înainte de finalul grupelor Cupei României.

Jucătorii echipei Petrolul PloieștiFoto: Razvan Pasarica / Sport News / Profimedia

Chindia – Petrolul 0-2 / Sepsi Sfântu Gheorghe părăsește Cupa României

Cu un prim 11 din care au lipsit mai mulți titulari, Petrolul a deschis scorul după doar 19 minute prin Abuashvili, cu un șut la colțul lung din interiorul careului.

Chindia a fost extrem de ghinionistă, lovind bara transversală de două ori.

Ocaziile s-au răzbunat, iar finalul a adus detașarea formației conduse de Florin Pîrvu, după golul marcat cu capu de Huja în minutul 88, în urma unui corner.

Pentru ploieșteni a debutat în repriza secundă francezul Billel Omrani, fostul atacant de la CFR Cluj și FCSB.

Rezultatul o elimină matematic pe Sepsi Sfântu Gheorghe, deținătoarea trofeului în ultimele două ediții ale Cupei României.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Chindia și Petrolul.