Inter a ajuns la două succese consecutive în Serie A. Formația antrenată de Simone Inzaghi s-a impus pe teren propriu în fața celor de la AS Roma, scor 1-0, în etapa cu numărul 10 din campionatul Italiei.

Marcus ThuramFoto: Antonio Calanni / AP / Profimedia

Marcus Thuram, „călăul” lui Jose Mourinho

Inter s-a impus duminică seară în confruntarea cu AS Roma, la capătul unui meci controlat de formația antrenată de Simone Inzaghi.

Gazdele au controlat partida de la un capăt la celălalt și chiar au irosit mari șanse de a deschide scorul în prima repriză.

În a doua repriză, Inter a reușit în cele din urmă să dea lovitura prin francezul Marcus Thuram, care l-a învins pe Rui Patricio în minutul 81.

Scor final 1-0, iar Inter a revenit pe prima poziție în Serie A, cu un total de 25 de puncte. AS Roma rămâne pe locul 8, cu 14 puncte.