Real Madrid își continuă parcursul excelent din grupele UEFA Champions League. Formația antrenată de Carlo Ancelotti s-a impus în deplasare la Sporting Braga, scor 2-1. Jude Bellingham a fost din nou decisiv pentru los blancos.

Jucatorii lui Real MadridFoto: /IPA / Sipa Press / Profimedia

Harry Maguire și Andre Onana, eroii lui Erik ten Hag pe Old Trafford

Real Madrid a avut emoții în deplasarea de la Braga, dar în cele din urmă formația antrenată de Carlo Ancelotti a reușit să ia toate cele 3 puncte.

Rodrygo a deschis scorul după 16 minute pe Estadio Municipal de Braga, iar în a doua repriză Jude Bellingham a marcat din nou pentru spanioli, în minutul 61.

Gazdele au redus din diferență prin Alvaro Djalo (min 63), însă nu au mai avut forța să revină, astfel că victoria a fost a madrilenilor.

Clasament Grupa C

1. Real Madrid 9p

2. Napoli 6p

3. Braga 3p

4. Union Berlin 0p.

Pe Old Trafford, Manchester United s-a chinuit rău în duelul cu danezii de la FC Copenhaga, într-un meci foarte echilibrat și cu ocazii mari de ambele părți.

Golul care a deblocat meciul a venit de unde nimeni nu s-ar fi așteptat. Harry Maguire, jucătorul căruia i s-a retras banderola de căpitan, a înscris din pasa lui Eriksen și i-a adus lui United prima victorie din actuala ediție a Ligii Campionilor.

În al șaselea minut de prelungire, danezii au primit o lovitură de la 11 metri, însă Onana a intervenit incredibil și United a câștigat partida.