Deși calificată înaintea partidei cu Bosnia Herțegovina, Portugalia nu s-a menajat deloc și a învins cu scorul de 5-0, în preliminariile Euro 2024. Vedeta a fost din nou Cristiano Ronaldo, care a reușit o dublă.

Cristiano RonaldoFoto: Mutsu Kawamori / AFLO / Profimedia

Victorii la scor pentru Portugalia, Irlanda și Islanda – Olanda speră din nou în calificarea la Euro 2024

Lusitanii au avut nevoie de o singură repriză pentru a stabili un scor fluviu împotriva Bosniei Herțegovina.

Cristiano Ronaldo cu o dublă (minutele 5 din penalti și 20), Bruno Fernandes (minutul 25), Joao Cancelo (minutul 32) și Joao Felix (minutul 41) au stabilit rezultatul final în doar 36 de minute.

Olanda speră din nou în calificare după victoria la limită pe terenul Greciei, scor 1-0. După acest rezultat, „Portocala mecanică” a urcat pe locul secund al grupei B.

După victoria împotriva celor din Azerbaijan, scor 1-0, Austria a devenit cea de-a șaptea echipă calificată la Euro 2024 în urma preliminariilor, după Franța, Belgia, Portugalia, Turcia, Spania și Scoția.