​AC Milan a urcat pe prima poziție în clasament, după ce a câștigat meciul disputat pe terenul echipei Genoa, scor 1-0, în etapa a opta din Serie A.

Olivier Giroud, interventie in fata lui George PuscasFoto: Danilo Vigo/IPA Sport/ipa-agency.net / Shutterstock Editorial / Profimedia

Genoa - AC Milan 0-1 / Radu Drăgușin și George Pușcaș, aproape de gol

Intrat pe teren la începutul reprizei secunde, Christian Pulisic a înscris unicul gol al partidei ('87).

AC Milan părea că nu va avea emoții în ultimele minute, dar portarul Mike Maignan a fost eliminat ('90+9) după o intervenție dură asupra lui Caleb Ekuban.

Din moment ce Stefano Pioli efectuase deja toate cele cinci schimbări, atacantul Olivier Giroud a intrat în poarta oaspeților.

Francezul a fost salvat de bara transversală la execuția lui Gudmundsson din lovitura liberă (șutul a fost deviat), iar apoi a intervenit decisiv în fața lui George Pușcaș (intrat pe teren în minutul 90+1).

Josep Martinez, portarul gazdelor, a urcat în atac în încercarea de a egala, dar a primit al doilea cartonaș galben și a fost și el eliminat ('90+13).

Radu Drăgușin a fost unul dintre cei mai buni jucători de la Genoa și a fost aproape de gol în minutul 76, când a șutat de la marginea careului.

Grație acestui succes, AC Milan a acumulat 21 de puncte și ocupă primul loc în clasament. De cealaltă parte, Genoa se află pe locul 15 (8 puncte).