​Inter Milano s-a impus cu scorul de 4-0 pe terenul celor de la Salernitana, însă jocul nu a curs cu totul în favoarea trupei lui Simone Inzaghi, așa cum s-ar putea aștepta toată lumea.

Lautaro MartinezFoto: Agostino Gemito/IPA Sport / ipa- / imago sportfotodienst / Profimedia

Lautaro Martinez, singurul jucător din istoria fotbalului italian care marchează patru goluri din postura de rezervă

Lautaro Martinez a fost introdus pe teren în minutul 55, moment în care tabela arăta 0-0. Ce a urmat a stabilit un nou record.

Argentinianul este primul fotbalist din istoria Serie A care vine de pe banca de rezerve și reușește să marcheze patru goluri. Lautaro a punctat în minutele 62, 77, 85 (din penalti) și 89.

Succesul o readuce pe Inter pe primul loc în ierarhie după șapte etape, la egalitate de puncte cu rivala AC Milan, dar cu golaveraj superior.