Liverpool și Bayer 04 Leverkusen au început cu dreptul noul sezon de UEFA Europa League și și-au câștigat meciurile de debut cu LASK Linz (3-1) și Hacken (4-0). Deian Sorescu și Bogdan Racovițan au fost titulari în înfrângerea suferită de Rakow la Atalanta, scor 2-0.

UEFA Europa LeagueFoto: Mikolaj Barbanell/SOPA Images / Shutterstock Editorial / Profimedia

Liverpool, Bayer Leverkusen și AS Roma, victorii la primul meci din grupele Europa League

Liverpool și Bayer 04 Leverkusen au deschis sezonul de Europa League și au reușit să se impună fără mari probleme în fața celor de la LASK Linz și Hacken.

Cu toate că austriecii au condus la pauză gesturi reușitei înscrise de Florian Flecker (min 14), Liverpool a întors rezultatul în repriza a doua și a punctat de 3 ori prin Darwin Nunez (min 56), Luis Diaz (min 63) și Mohamed Salah (min 88).

În aceeași seară, cu Deian Sorescu și Bogdan Racovițan titulari, Raków Częstochowa a suferit un eșec pe terenul celor de la Atalanta, scor 2-0.

De Ketelaere (min 49) și Ederson (min 66) au marcat golurile italienilor.