Zrinjski, echipă ce joacă în premieră în grupele UEFA Conference League, a produs surpriza serii în prima rundă a fazei grupelor. Formația din Bosnia a învins-o pe AZ Alkmaar, scor 4-3, într-un meci în care olandezii au condus cu 3-0.

Conference LeagueFoto: Ozan KOSE / AFP / Profimedia

Zrinjski produce o surpriză uriașă și o învinge pe AZ Alkmaar la debutul în Conference League

Runda inaugurală a grupelor UEFA Conference League le-a adus față în față pe Zrinjski, echipă debutantă, și AZ Alkmaar.

Olandezii au avut parte de o primă repriză de vis și au reușit să puncteze de 3 ori prin van Brederode (min 10), Mijnans (min 32) și de Wit (min 44).

Ceea ce părea să fie un vis a devenit un coșmar pentru oaspeți.

Bosniacii au reușit o revenire incredibilă în a doua repriză și au întors rezultatul cu 4 goluri înscrise.

Kozulj (min 48) a redus din diferență imediat după pauză, iar Josip Corluka (min 68) a marcat golul al doilea pentru gazde.

Introdus pe teren în minutul 70, Hrvanovic a avut nevoie de doar un minut pentru a înscrie și a restabilit egalitatea din pasa lui Malekinusic.

Lovitura de grație a fost dată de Zvonimir Kozulj (min 81), care a completat o revenire senzațională a bosniacilor, la primul meci în grupele UEFA Conference League.