Metz a obținut un succes foarte important în Ligue și a câștigat pe terenul lui Lens (1-0), echipă care va juca în acest sezon în grupele UEFA Champions League.

Ladislau BoloniFoto: Kristof Van Accom / Zuma Press / Profimedia

Metz, succes pe terenul revelației Lens

Cu Ladislau Boloni pe bancă, Metz a ajuns la 4 meciuri consecutive fără eșec în Ligue 1.

Formația nou promovată a obținut un succes foarte important pe terenul lui Lens, la capătul unui meci în care oaspeții au expediat doar două șuturi la poartă.

Adus chiar în această vară din Suedia, Joel Asoro a marcat unicul gol al partidei în minutul 37.

În a doua repriză, a urmat un asediu al echipei calificate în grupele UEFA Champions League, însă norocul a fost de partea lui Boloni, care a plecat cu 3 puncte mari de la Lens.

Cu această victorie, Metz urcă până pe locul 6 și acumulează 8 puncte. De partea cealaltă, Lens este abia penultima în Ligue 1 (locul 17), cu doar un singur punct după 5 etape.