Manchester United a suferit sâmbătă al doilea eșec la rând în Premier League și a fost învinsă pe teren propriu de revelația din sezonul trecut, Brighton, scor 3-1.

Harry Maguire, alături de Erik ten Hag - Manchester UnitedFoto: Ryan Browne / Shutterstock Editorial / Profimedia

Brighton câștigă pe Old Trafford - Manchester City a întors rezultatul la West Ham United

Manchester United se clatină după ce a pierdut încă un meci în campionat.

Formația antrenată de Erik ten Hag a cedat surprinzător pe teren propriu în duelul cu Brighton, la capătul unui meci în care oaspeții au jucat foarte precis.

Danny Welbeck, fostul jucător al lui United, a deschis scorul în minutul 20 pentru oaspeți, după ce a finalizat din pasa lui Adingra.

Rasmus Hojlund restabilise egalitatea cu 5 minute înaintea pauzei, dar reușita sa a fost anulată la sesizarea VAR.

În a doua repriză, Pascal Gross a dublat avantajul oaspeților (min 53), iar brazilianul Joao Pedro a făcut 3-0 în minutul 71.

Două minute mai târziu, nou intratul Hannibal a redus din diferență cu un șut fabulos, dar chiar și așa, United nu a avut forța să revină și scorul final a rămas 1-3.

Cu acest rezultat, Man United rămâne cu 6 și pe locul 12, în timp ce Brighton a urcat pe locul 4 și a acumulat 12 puncte.