Alaves a pierdut, scor 2-0, meciul jucat pe terenul celor de la Rayo Vallencao, într-o dispută contând pentru etapa cu numărul cinci din LaLiga. Ianis Hagi a fost rezervă la oaspeți, el fiind introdus pe teren în minutul 64.

Ianis HagiFoto: Ricardo Larreina / Shutterstock Editorial / Profimedia

Ianis Hagi, pe teren din minutul 64: Alaves, înfrângere cu Rayo Vallecano

Vallecano a deschis scorul prin Palazon, în minutul 43, din penalti, iar golul care a închis tabela a fost reușit de Frutos, în minutul 82.

Ianis Hagi a fost introdus pe teren în minutul 64. Internaționalul român a primit un cartonaș galben în minutul 95. El a primit nota 6,1.

Cea mai mare notă de la Alaves a fost primită de portarul Sivera, 8,5, în timp ce Rebbach (5,9) și Samu (5,8) au fost la polul opus (cele mai mici note).

La gazde, Andrei Rațiu nu a fost folosit deloc, el rămânând pe banca de rezerve.

În urma acestei victorii, Rayo a acumulat 9 puncte și se află provizoriu pe locul 4 în ierarhie, în timp ce Alaves se găsește pe 12, cu 6 puncte.

Pe podium se află Real Madrid (locul 1 - 12 puncte), Girona (2 - 10 puncte) și FC Barcelona (3 - 10 puncte).

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Rayo Vallecano și Alaves.