Brazilia a surclasat-o pe Bolivia, scor 5-1, într-un meci din calificările pentru Campionatul Mondial din 2026. Neymar a scris istorie în tricoul celei mai titrate echipe naționale, după ce marcat de două ori.

Neymar, BraziliaFoto: Bruna Prado / AP / Profimedia

Neymar a doborât recordul marelui Pele și a devenit cel mai bun marcator din istoria naționalei Braziliei

Meciul dintre Brazilia și Bolivia nu a fost doar un joc din calificările pentru Campionatul Mondial din 2026.

Partida a avut o însemnătate aparte pentru Neymar, care a stabilit un record ce părea greu de depășit.

Pe stadionul Mangueirão din Belem, Brazilia s-a distrat cu Bolivia și a câștigat cu scorul de 5-1.

Meciul a început cu un penalty ratat de Neymar, în minutul 17. 7 minute mai târziu, Rodrygo a deschis scorul pentru Brazilia și a stabilit scorul primei reprize.

În partea secundă, Raphinha și Rodrygo (min 47 și min 53) au rezolvat rapid partida pentru brazilieni, cu două goluri înscrise în debutul reprizei a doua.

De aici, meciul i-a aparținut lui Neymar, care a reușit să scrie istorie, devenind cel mai bun marcator din istoria naționalei Braziliei, depășindu-l în această ierarhie pe legendarul Pele.

Fotbalistul celor de la Al Hilal a punctat în minutele 61 și 90+3 (din penalty) și a ajuns la 79 de reușite pentru naționala Braziliei, față de 77 ale lui Pele.

Oaspeții au înscris și ei prin Victor Abrego (min 78), însă a fost insuficient pentru a opri sărbătoarea brazilienilor.