Napoli a suferit primul eșec al sezonului în Serie A. Formația antrenată de Rudi Garcia a pierdut pe teren propriu cu Lazio, scor 1-2, în etapa a treia din Serie A.

Jucatorii echipei NapoliFoto: Alessandro Garofalo/LaPresse / Shutterstock Editorial / Profimedia

Napoli a pierdut cu Lazio pe teren propriu

Napoli, câștigătoarea titlului în sezonul trecut, a pierdut primul joc din actuala stagiune în Serie A.

Cu Rudi Garcia pe banca tehnică, formația gazdă a controlat disputa, însă a pierdut în cele din urmă din cauza problemelor de la finalizare.

Luis Alberto a deschis scorul pentru Lazio în minutul 30 al partidei, dar avantajul oaspeților a ținut doar două minute. Piotr Zielinski a egalat pentru Napoli și a stabilit și scorul pauzei.

În repriza secundă, Napoli a avut un adevărat festival de ratări la poarta lui Provedel.

Ocaziile s-au răzbunat, iar japonezul Daichi Kamada a marcat primul său gol într-un meci oficial pentru Lazio.

Niponul l-a învins pe Meret din pasa lui Felipe Anderson și a stabilit și scorul final, în ciuda numeroaselor ocazii mari ratate de gazde.

Cu această victorie, Lazio a acumulat primele puncte din acest sezon și a urcat pe locul 12. De cealaltă parte, Napoli este pe locul 4 și are 6 puncte.