Transferat în această vară de la Borussia Dortmund, Jude Bellingham este deja unul dintre cei mai importanți jucători pentru Real Madrid: englezul a marcat din nou și a adus victoria pe terenul echipei Celta Vigo, scor 1-0, în etapa a treia din LaLiga.

Jude BellinghamFoto: Michael Wyke / AP / Profimedia

Celta a înscris în minutul 3, dar reușita lui Larsen a fost anulată de VAR pentru un fault asupra portarului Kepa.

Vinicius, starul Realului, s-a accidentat la coapsa dreaptă în minutul 15 și a fost înlocuit cu Joselu.

În minutul 68, Rodrygo a ratat un penalty pe care tot el îl obținuse.

Golul a fost înscris până la urmă de Bellingham, în minutul 81, după un corner la care Joselu a deviat cu capul.

• În urma acestui rezultat, Real a acumulat 9 puncte (golaveraj 6-1) și se află pe prima poziție în clasament. De cealaltă parte, Celta Vigo ocupă locul 16 (un singur punct, golaveraj 1-4).
  • Jude Bellingham este golgheter în LaLiga: 4 goluri și un assist.