Inter a obținut a treia victorie consecutivă pe teren propriu în Serie A. Formația antrenată de Simone Inzaghi a învins-o pe Atalanta, cu scorul de 3-2.

Bucuria celor de la Inter MilanoFoto: Sports Press Photo / ddp USA / Profimedia

Inter și-a asigurat un loc în UEFA Champions League în sezonul următor

Calificată în finala UEFA Champions League de la Istanbul, Inter merge bine și în campionat.

Formația antrenată de Simone Inzaghi a câștigat duelul cu Atalanta, la capătul unui meci foarte spectaculos, încheiat cu scorul de 3-2.

Romelu Lukaku a spart gheața pe Giuseppe Meazza încă din primul minut, iar la pauză Inter conducea cu scorul de 2-1.

Nicolo Barella a făcut 2-0 în minutul 3, iar scorul pauzei a fost stabilit de Mario Pasalic (min 36), care a redus din diferență pentru oaspeți.

În a doua repriză, Lautaro Martinez a majorat avantajul pentru finalista acestui sezon de Liga Campionilor, dar finalul a fost unul cu emoții pentru gazde.

Andre Onana și-a înscris în proprie poartă în primul minut de prelungiri, iar în cele din urmă Inter a reușit să ia toate cele 3 puncte.

Cu această victorie, Inter și-a asigurat prezența în grupele UEFA Champions League din sezonul următor.