Al-Nassr a ratat șansa de a rămâne în cursa pentru titlu în Arabia Saudită. Formația pentru care evoluează Cristiano Ronaldo a remizat în deplasare la Al-Ettifaq, scor 1-1 și a pierdut campionatul în fața celor de la Al-Ittihad.

Cristiano Ronaldo, Al-NassrFoto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Al-Ittihad a câștigat titlul în Arabia Saudită după 14 ani

Cristiano Ronaldo a fost titular în partida jucată de echipa sa pe terenul celor de la Al-Ettifaq.

Confruntarea de pe Prince Mohamed bin Fahd Stadium s-a încheiat cu scorul de 1-1, la capătul unui meci pe care oaspeții l-au dominat.

Francezul Youssouf Niakate a deschis scorul în minutul 43 al partidei pentru gazde, însă oaspeții au restabilit egalitatea în partea secundă (min 56) prin Luiz Gustavo.

Cristiano Ronaldo a jucat toate cele 98 de minute (cu tot cu prelungiri), însă portughezul nu a reușit să își treacă numele pe lista marcatorilor.

Cu acest rezultat, Al-Nassr a ratat șansa de a juca pentru titlu în ultima etapă a sezonului, când va întâlni Al-Fateh.

Al-Ittihad este campioană pentru prima oară din 2009 încoace.