Liverpool s-a impus categoric în deplasarea de la Leicester City, scor 3-0, în etapa a 36-a din Premier League și speră încă la o poziție care să îi permită prezența în Champions League sezonul viitor.

Jucatorii echipei LiverpoolFoto: Michael Zemanek / Shutterstock Editorial / Profimedia

Leicester – Liverpool 0-3, în Premier League

Cormoranii au rezolvat meciul în mare măsură încă din prima repriză, după dubla lui Curtis Jones din minutele 33 și 36, ambele reușite din pasele lui Mohamed Salah.

Jucătorul egiptean a pasat scurt și la reușita lui Trent Alexander-Arnold din minutul 71, al cărui șut s-a dus direct în vinclul porții lui Leicester.

Cu două etape înainte de finalul sezonului, elevii antrenați de Jurgen Klopp ocupă poziția a cincea în Premier League, la un singur punct de locurile care asigură prezența în Champions League.

În schimb, Leicester este ca și retrogradată în Championship, ocupând penultima poziție a clasamentului.