Venită după eșecul suferit în manșa tur a semifinalelor UEFA Champions League cu Inter (2-0), AC Milan nu și-a revenit și a făcut un pas greșit și în campionat. Echipa antrenată de Stefano Pioli a pierdut în deplasarea de la Spezia, scor 2-0.

Stefano PioliFoto: Marco Canoniero / Shutterstock Editorial / Profimedia

AC Milan a fost învinsă în deplasare de Spezia

Formația pregătită de Stefano Pioli nu reușește să își revină și rămâne în urmă în lupta pentru locurile de UEFA Champions League.

Câștigătoarea titlului din sezonul 2021/22 a fost învinsă în deplasare la Spezia, la capătul unui meci modest făcut de milanezi.

Cu o echipă mai degrabă experimentală în primul 11, Milan a rezistat până în minutul 75 în deplasarea de pe Stadio Alberto Picco, când polonezul Przemyslaw Wisniewski a deschis scorul.

10 minute mai târziu, Salvatore Esposito a risipit emoțiile pentru gazde și a stabilit scorul final, 2-0.

Cu acest rezultat, Spezia o egalează pe Verona, formație aflată deasupra liniei roșii a clasamentului.