Real Madrid a câștigat duelul cu Almeria din cadrul etapei cu numărul 32 din LaLiga (4-2). „Los blancos” au marcat de 4 ori în poarta adversarei, însă și-au arătat din nou vulnerabilitatea în compartimentul defensiv.

Karim Benzema, inca un gol pentru Real MadridFoto: Thomas COEX / AFP / Profimedia

Almeria a înscris de două ori în poarta lui Thibaut Courtois

Real Madrid a bifat al treilea succes la rând pe teren propriu, într-un meci în care Karim Benzema și-a arătat din nou calitatea, de această dată cu Almeria.

Fără Luka Modric și David Alaba, formația antrenată de Carlo Ancelotti a făcut o primă repriză de excepție.

Karim Benzema a marcat o triplă în minutele 5, 17 și 42 și a ajuns la 17 reușite în acest sezon de LaLiga.

Oaspeții au redus din diferență în prelungirile primei părți prin brazilianul Lazaro (min 45+1).

În a doua repriză, Rodrygo a făcut 4-1 (min 47) din pasa lui Dani Ceballos, dar oaspeții au redus din nou din diferență, grație golului înscris de Lucas Robertone (min 61).

Scor final 4-2, iar Real Madrid acumulează 68 de puncte.