Venită cu un moral bun după victoria cu Napoli din sferturile Ligii Campionilor, AC Milan nu a reușit să se impună în deplasarea de la Bologna (1-1) și a plecat cu un singur punct de pe Renato Dall'Ara.

Stefano PioliFoto: Marco Canoniero / Shutterstock Editorial / Profimedia

Bologna, rezultat excelent cu campioana Milan

Formația antrenată de Stefano Pioli a a suferit în etapa cu numărul 30 din Serie A.

Campioana en-titre nu a reușit nici de această dată să câștige și a ajuns la două remize consecutive în campionatul Italiei.

Oaspeții au început cum nu se poate mai prost duelul cu Bologna și au primit gol după doar un minut. Nicola Sansone a spart gheața, la singurul șut pe spațiul porții al gazdelor din prima parte și a ajuns la 3 reușite stagionale.

Italianul Tommaso Pobega a restabilit egalitatea în minutul 40 și a stabilit și scorul final al partidei, în ciuda ocaziilor irosite de ambele formații în partea secundă.

Astfel, locul Milanului în Champions League rămâne și după această etapă sub semnul întrebării.