După eșecul suferit de Real Madrid pe teren propriu cu Villarreal (3-2), a venit rândul Barcelonei să facă un pas greșit în LaLiga. Catalanii nu au reușit să o învingă pe Girona, iar meciul s-a încheiat cu scorul de 0-0.

XaviFoto: Nderim Kaceli / Enne Images / Avalon / Profimedia

Barcelona, 13 puncte peste Real Madrid

Formația antrenată de Xavi Hernandez a avut un adevărat festival de ratări în confruntarea de pe teren propriu cu Girona.

În minutul 10 al partidei de pe Camp Nou, suporterii Barcelonei i-au dedicat un nou moment lui Lionel Messi. Zeci de mii de fani au scandat numele argentinianului, în speranța că în vara acesta va reveni la Barcelona.

Lewandowski, Raphinha și Ronald Araujo au irosit ocazii mari de a deschide scorul în prima parte a jocului.

În a doua repriză, asaltul catalanilor a continuat la poarta lui Gazzaniga, dar liderul din LaLiga nu a reușit să găsească drumul spre gol.

Așadar, după 4 succese la rând în campionat, Barcelona face un pas greșit, dar tot își mărește avantajul față de rivala Real Madrid, care a pierdut în această etapă.