Liverpool și Arsenal Londra au oferit spectacol în partida din etapa a 30-a din Premier League, încheiată cu scorul de 2-2. Deși au controlat repriza secundă, „cormoranii” au ratat multe ocazii și s-au mulțumit cu o remiză.

Mohamed Salah si Darwin NunezFoto: MICAH CROOK/PPAUK / Shutterstock Editorial / Profimedia

Liverpool – Arsenal 2-2, în etapa a 30-a din Premier League

Elevii lui Mikel Arteta au început tare partida, iar Martinelli a deschis scorul după numai 8 minute.

În minutul 28, brazilianul Gabriel Jesus dubla avantajul, iar soarta partidei părea să se încline în favoarea oaspeților.

Cu trei minute înainte de pauză, Mohamed Salah a redus din diferență, iar repriza secundă a fost una cu adevărat încinsă.

Același Salah a ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 52, iar formația lui Jurgen Klopp a alergat continuu după egalare.

Liverpool l-a făcut erou pe portarul lui Arsenal, Aaron Ramsdale, care a reușit intervenții spectaculoase în fața atacanților adverși.

Cu trei minute înainte de final, Roberto Firmino a reușit egalarea, iar londonezii pierd două puncte pe care le-au avut în mână.

Arsenal se menține pe prima poziție în Premier League cu 73 de puncte, în timp ce Liverpool ocupă abia locul opt, cu 44 de puncte.