Grupa I a calificărilor pentru Euro 2024 a debutat cu victoria categorică a Elveției cu Belarus și remiza dintre Israel și Kosovo, în așteptarea partidei dintre Andorra și România.

Granit XhakaFoto: Justin Setterfield / AFP / Profimedia

Elveția, victorie clară cu Belarus – Remiză între Israel și Kosovo

Principala favorită a Grupei I a preliminariilor Euro 2024, Elveția, a reușit o adevărată demonstrație de forță în meciul considerat în deplasare cu Belarusul, dar disputat la Novi Sad în Serbia, scor 5-0.

Mijlocașul lui Lugano, Renato Steffen a reușit hat-trick-ul până la pauză, în minutele 4, 17 și 29.

În partea secundă, elevii lui Murat Yakin au mai punctat de două ori, prin jucătorul lui Arsenal Londra, Granit Xhaka în minutul 62 și Zeki Amdouni în minutul 65.

Elveția se instalează pe prima poziție a Grupei I, după cea mai categorică victorie din prima etapă a preliminariilor.

În cealaltă partidă a grupei, Kosovo a obținut un punct pe terenul Israelului. Kosovarii au deschis scorul în minutul 36, după autogolul lui Eli Dasa și își puteau dubla avantajul în minutul 49, dar reușita lui Milot Rashica a fost anulată de VAR.

Cum ocaziile se răzbună, Israel a egalat șapte minute mai târziu prin Dor Peretz.