Naționala de tineret a României a fost învinsă categoric de reprezentativa Portugaliei, scor 2-0, într-o partidă amicală disputată pe stadionul Steaua.

Echipa nationala de fotbal U21 a RomanieiFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

România U21 – Portugalia U21 0-2, într-o partidă amicală

Oaspeții au dominat categoric partida, au avut posesia și și-au făcut jocul în jumătatea noastră de teren, de unde jucătorii antrenați de Emil Săndoi au reușit rar să iasă în încercarea de a pune în pericol poarta adversă.

Scorul a fost deschis de mijlocașul lui Lech Poznan, Afonso Sousa, în minutul 24, cu un șut la colțul lung.

În minutul 36, atacantul Pedro Neto a luat o acțiune pe cont propriu și a finalizat-o cu un șut de la marginea careului.

Dacă tricolorii mici au arătat mai mult curaj în repriza secundă, Portughezii au ținut de minge și au fost aproape să își majoreze diferența.

România U21va întâlni pe 28 martie reprezentativa similară a Germaniei, la Sibiu.

România U21: 12. Popa – 2. Tîrlea (15. Pantea 46), 4. Racovițan, 14. Dican (16. Lixandru 83), 13. Screciu (Cpt.), 20. Dumitrescu (3. Țicu 87) – 18. Miculescu (7. Petrila 46), 22. Pop (6. Albu 46), 10. Pitu (8. Grameni 83), 17. Corbu (24. Baiaram 46) – 9. Markovic (21. Bîrligea 46). Antrenor: Emil Săndoi.