Barcelona a obținut un succes capital în lupta pentru titlu din LaLiga. Catalanii au câștigat în fața rivalei Real Madrid (2-1), la capătul unui meci intens și disputat între cele două formații.

Jucătorii echipei FC BarcelonaFoto: Joan Monfort / AP / Profimedia

Barcelona se distanțează la 12 puncte de Real Madrid

În fața a peste 95 de mii de spectatori, Barcelona și Real Madrid au produs un adevărat spectacol pe Camp Nou.

Actuala campioană a Spaniei a deschis scorul în prima repriză, grație unui autogol al lui Ronald Araujo (min 9). Fundașul Barcelonei a fost lovit în față, iar mingea a căpătat o traiectorie ciudată care l-a păcălit pe Ter Stegen.

Liderul din LaLiga a restabilit egalitatea chiar înainte de pauză (min 45), la o fază la care Sergi Roberto l-a executat pe Thibaut Courtois cu un șut perfect plasat.

În a doua repriză, Barcelona a fost cea care a forțat victoria, dar gazdele s-au lovit de un portar în formă al „los blancos”, care a intervenit decisiv în mai multe rânduri.

Real Madrid putea pleca cu toate punctele de pe Camp Nou, dar reușita lui Marco Asensio a fost anulată pe motiv de ofsaid.

Lovitura de grație a dat-o Barcelona, care a marcat golul victoriei în minutul 90+2 prin Franck Kessie.

S-a terminat 2-1, iar catalanii se duc la 12 puncte de echipa lui Carlo Ancelotti.